OMActivities Etkinlik Takvimi

Etkinliklerinizi gönderin - Yukarıdaki Takvime ekleyelim !

17 Ekim 2012 Çarşamba

SHELL ECO-MARATHON 2013 İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

Bu yıl 29’uncusu düzenlenecek yarışma için ilk başvuru süreci 31 Ekim’de sona erecek

SHELL ECO-MARATHON 2013 İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI!
Gençleri geleceğin yakıt alternatifleriyle çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek ve enerjinin verimli kullanılmasına ilişkin toplum bilincini artırmak amacıyla düzenlenen Shell Eco-marathon’un 29’uncusu 15-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünyanın çeşitli ülkelerinden lise ve üniversite öğrencilerinin, kendi ürettikleri araçlarla yarıştığı  Shell Eco-marathon için başvurular 31 Ekim tarihinde sona erecek.
Öğrencilerin kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az yakıtla en uzun mesafeyi kat etmek için yarıştıkları Shell Eco-marathon, 15-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenecek.Shell & Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan Yıldırır, Shell Eco-marathon’un sürdürülebilir gelişmeye yönelik önemli bir organizasyon olduğunu belirtti ve, “Dünyanın enerji ihtiyacı hergün artıyor. Gençlerimiz alternatif yakıtlarda çalışan otomotiv teknolojileri ve enerjiyi verimli kullanmaya yönelik çok değerli çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalar ile kamuoyunda farkındalık yaratıyorlar. Shell olarak inovasyon ve tasarrufa dayalı bu yaklaşımı destekliyoruz. Shell Eco-marathon 2013’de ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek üzere üniversite ve teknik liseleri yarışmaya katılmaya davet ediyoruz.”dedi.

Bu heyecana ortak olmak isteyen öğrenci takımları, 31 Ekim 2012 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek. Organizasyona katılmak isteyen takımların, ayrıntılı bilgilerin de yer aldığı www.shell.com/ecomarathon/europe adresinde bulunan başvuru formunu doldurması gerekiyor. İlk başvuru sonuçları 15 Kasım tarihinde takımlara iletilecek. İkinci başvuru aşaması ise 15 Kasım’da başlayıp, 17 Aralık 2012 tarihine kadar sürecek ve sonuçlar 21 Ocak 2013 tarihinde açıklanacak.
Türk öğrencilerden güçlü katılım
Shell Eco-marathon’a her yıl Türk öğrenciler de katılıyor. 2012 yılında  Rotterdam şehrinde düzenlenen organizasyonda, 21 ülkeden lise ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 192 ekip arasında 11 Türk takımı da yarışlarda yer aldı. Yarışmaya Türkiye’den Erciyes Üniversitesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Sakarya Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi takımları katıldı.
Shell Eco-marathon
Shell Eco-marathon; SEM Asya, SEM Avrupa ve SEM Amerika olmak üzere çeşitli kıtalarda düzenlenen etkinliklerden oluşuyor. Takımlar yarışa; “Prototip” ve “Şehir Konsepti” (Urban Concept) adlı iki kategori altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, fütüristik tasarıma sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti (Urban Concept) otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışlarda; araçlara güç vermek için dizel, benzin, likit petrol gaz (LPG) gibi konvansiyonel yakıtlar, ya da hidrojen, biyoyakıtlar, Gas-To-Liquid (gazdan sıvıya/GTL), güneş enerjisi veya etanol gibi alternatif enerji kaynakları kullanılabiliyor. 2011 yılında yarışa elektrik motorlu otomobiller kategorisi “E-mobilite” de eklendi. Organizasyon; tüm hazırlıkları kendileri yapan öğrencilere, araç üretiminin yanı sıra strateji geliştirme, organizasyon, pazarlama ve uygulama konularında da yeteneklerini gösterme ve deneyim kazanma fırsatı sunuyor.
Shell Eco-marathon tanıtım filmi:
Shell Eco-marathon Avrupa kayıt sayfası:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...