OMActivities Etkinlik Takvimi

Etkinliklerinizi gönderin - Yukarıdaki Takvime ekleyelim !

21 Ekim 2017 Cumartesi

Maker Hareketi

Maker hareketi tüketimden üretime geçen bir nesil hedefi ile yola çıkıyor.


Bu nesil için ne yapabiliriz? En basitinden bu yola gönül koymuş kişilerin varlığından haberdar olmamız lazım. Sonrasında da etkinliklerinde katılımcı olarak bulunmak ve hatta maker olmak ve bir şeyler üretmekle başlayabiliriz.  Web sitesi - Maker HareketiPeki nedir Maker Manifestosu?


Yap

Yapmak, insan olmanın anlamıyla derinden ilişkilidir. Bir bütün olduğumuzu hissetmek için bir şeyler yapmalı, üretmeli ve kendimizi ifade etmeliyiz. Elle tutulur şeyler yapmanın eşsiz bir yönü vardır. Bu şeyler bizim küçük birer parçamız gibidir ve sanki ruhumuzdan da kesitler barındırır.

Paylaş

Yaptıklarını ve yapmaya dair bildiklerini başkalarıyla paylaşmak, bir makerın bütünlük hissini elde etme yöntemidir. Yapıp da paylaşmamak olmaz.

Ver

Yaptığın herhangi bir şeyi karşılık beklemeden vermek, son derece özverili ve tatmin edici bir davranıştır. Yapma eylemi sırasında, o nesneye senden küçük bir parça geçer. Onu başkasına vermekle, sanki sana ait küçük bir parçayı da vermiş olursun. Böylesi nesneler, genellikle sahip olduğumuz en kıymetli şeyler arasında yer alır.

Öğren

Yapmak için öğrenmek gerekir. Her zaman daha çok öğrenmek için çabalaman gerekir. İşinin ehli veya ustası olabilirsin, ama yine de öğrenmeye devam edeceksin, öğrenmeyi isteyeceksin, kendini yeni teknikler, malzemeler ve işlemler öğrenmek için zorlayacaksın. Hayat boyu öğrenmeye devam etmek, beraberinde zengin ve verimli bir maker hayatı getirir ve daha da önemlisi, paylaşmayı mümkün kılar. 
  

Donan

Yaptığın her projede, doğru araçlara erişimin olması gerekir. İstediğini yapabilmek için ihtiyacın olan araçlara yatırım yap ve hızlı erişimini sağla. Yapma eyleminde kullanılan araçlar hiç bu kadar ucuz, kullanıcı dostu ve güçlü olmamıştı.

Oyna

Yaparken eğlenirsen şaşıracak, heyecanlanacak ve keşfettiğin şeylerden gurur duyacaksın.

Katıl

Maker Hareketine katıl ve yapmanın keyfini keşfeden insanlarla temas kur. Çevrendeki makerlarla birlikte seminerler, partiler, etkinlikler, maker günleri, panayırlar, fuarlar, dersler ve yemekler düzenle.

Destekle

Bu bir hareket, ve bu hareket duygusal, entelektüel, finansal, politik ve kurumsal destek gerektiriyor. Dünyanın daha iyi bir yer olması için bizler en büyük umuduz ve daha iyi bir gelecek inşa etmek bizim sorumluluğumuzda.

Değiştir

Maker maceran boyunca doğal olarak birçok değişimle karşı karşıya kalacaksın; değişimi benimse. Yapmak, insan olmanın anlamıyla derinden ilişkili olduğundan, bir şeyler ürettiğin sürece kendini daha tam, daha bütün hissedeceksin. Yapmanın ruhunda olduğüzere, bu manifestoyu almanı, değiştirmeni ve kendi manifeston yapmanı ısrarla öneriyorum. Yapmaktaki asıl mevzu zaten bu.Maker Facebook sayfasını kontrol etmeyi etkinliklerini takip etmeyi unutmayın!!!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...