OMActivities Etkinlik Takvimi

Etkinliklerinizi gönderin - Yukarıdaki Takvime ekleyelim !

8 Temmuz 2012 Pazar

Bahçeşehir Üniversitesi Berlin Kampüsü AçılıyorBAU Berlin Kampüsü Açılıyor

Dünyanın 35 ülkesinden 186 üniversiteyle işbirliği yapan Bahçeşehir Üniversitesi 'Kampüsüm Dünya' uygulamasına Almanya'daki Türk öğrencileri de katıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Berlin'in kalbine yerleşiyor. BAU Berlin Kampusu 10 Temmuz 2012 günü saat 19:00'da açılacak. 
Daha önce Washington DC, Letonya Riga, Azerbaycan Bakü’de kampus açan Bahçeşehir üniversitesi şimdi de Almanya Berlin’de eğitim yerleşkesini açıyor. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarını ve Alman öğrencilere hizmet verecek olan yerleşkede özellikle Alman eğitim sisteminin yönlendirme sisteminin mağduru olan Türk öğrencilere üniversite okuma şansı sağlanmış oluyor.
Alman eğitim sistemine göre öğrenciler 6.sınıftan sonra dört farklı lise türüne ayrılıyor. Bu okullardan birincisi, Hauptschule, bu okullar meslek ve çıraklık okulu olarak adlandırılır. Bu okulu bitirenlere ABİTUR verilmediği için üniversite okuma şansları olmuyor. Almanya’da yaşayan Türk öğrencilerin yarısına yakını bu okulda okuyor.
İkinci okul türü Realschule, bunlar orta düzey okullar bu okulları bitirenler mesleki eğitime veya bazı üniversite bölümlerine gidebiliyor. Buradan mezun olanlara Fa-Abitur verilmekte.
Üçüncü tür okul Gymnasium, bu okullara toplam öğrencinin %30’u geliyor. Türk nüfusunun sadece %5’i bu okullara yerleşebiliyor. Bu okul mezunlarına Abitur diploması verildiği için üniversiteler bu okulların mezunlarını alıyor. Son yıllarda bu okullara ek olarak dördüncü tür okul Gesantschule açıldı. Bu okul Gymnasium ile Realschule arası öğrencileri alıyor.
Kampus 10 Temmuz 2012 günü saat 19:00'da  'Heinrich – Heine – Str No: 15 Berlin / ALMANYA' adresinde açılacak. 

KATSAYI SORUNUNA ÇÖZÜM
Bahçeşehir üniversitesi YÖK’ün düzenlemeleri sonucunda Almanya’da lise bitirmiş öğrencilerin yabancı öğrenci sayılması kararından sonra Almanya’da Türk öğrencilerine uygulanan “katsayı” sorununa çözüm getirmiş oluyor. Bahçeşehir Üniversitesi Berlin kampusunda öğrencilere birçok eğitim kolaylığı sağlanıyor.
Bu avantajlardan birincisi, böylece Almanya'da yaşayan Türk öğrenciler ailesinin yanından ve yaşadığı yerden ayrılmadan Bahçeşehir Üniversitesi'nde okuyabiliyor, eğitimini Almanya'da tamamlayabiliyor.

EYLÜL AYINDA EĞİTİM BAŞLAYACAK
Eğitiminin yarısını Türkiye'de, yarısını Berlin'de tamamlayabildiği gibi, dilediği kadar İstanbul Kampusu’nda de eğitim alabiliyor. Öğrenciler mezun olduklarında BAU Diploması almaya hak kazanıyor. Eğitim dili İngilizce olan yerleşkede eğitim alan öğrenciler Bahçeşehir üniversitesinin her türlü imkânından yararlanabiliyor. Almanya’da yaşayan Türkler hem çalışıp hem yüksek lisans yapabilme şansı yakalayacak. Sertifika programlarına katılarak kendilerini geliştirme imkânına sahip olacak. Bahçeşehir Üniversitesinin Dünya Networkunden Berlin kampusunda okuyacak öğrenciler istedikleri gibi faydalanabilecekler.
Konu ile ilgili açıklama yapan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın üniversite olarak uluslararası çalışmalarda çok önde olduklarını belirterek “35 farklı ülkeden 186 üniversite ile işbirliği, 5 ülkede kampus kurduk, her yaz yirmiye yakın ülkede yaz okulu yapıyoruz. Üniversitemizde 64 farklı ülkeden 877 yabancı öğrenci okuyor. Toplam 13.700 öğrencimizin şuan %5’i yabancı öğrenci biz bunu iki yıl içinde yüzde 10’a yükseltmek için çalışıyoruz. Ancak Almanya bizim için farklı çünkü oradaki vatandaşlarımız ülkemizde yıllarca uygulaman katsayı benzeri bir sistem yüzünden üniversite eğitimi alamıyorlar. Biz Bahçeşehir olarak Almanya’da yaşayan çocuklarımıza üniversite eğitimi vermek istiyoruz. İşte bu amaçla Berlin kampusumuzu açıyoruz. Almanya ve çevresindeki ülkelerde yaşayan vatandaşlarımıza üniversite eğitimi verip onları ülkemize kazandıracağız. Yine Türkiye’de ki öğrencilerimizi de Almanya kampusunda açtığımız programlara götürerek eğitimlerine farklı bir soluk getireceğiz” dedi.
Eylül ayında eğitime başlayacaklarını ifade eden Yalçın “hazırlıklarımız son hızla devam ediyor. Başvuruları almaya başladık. Öğrenciler elektronik ortamda veya Berlin ofisimize başvurarak ön kayıtlarını yaptırabilirler” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...