OMActivities Etkinlik Takvimi

Etkinliklerinizi gönderin - Yukarıdaki Takvime ekleyelim !

8 Ocak 2013 Salı

GPS olmadan Geocaching oynanır mı?

Aslında bu konuyu yazmamın nedeni bana gönderilen bir geocaching meraklısı okurun sorusudur. Bende GPS yok bu oyunu GPS olmadan oynayabilir miyim? diye sormuş okuyucumuz.

Cevap basit: Evet oynayabilirsiniz. 

GPS cihazının daha fazla kullanılması ve yaygınlaşması için oynanmaya başlanan GEOCACHING oyununu, GPS cihazınız olmadan da oynayabilirsiniz. (Bazılarınız şimdi smartphone ile oynanır vs diyecektir) Hayır hayır, hiç bir cihaz kullanmadan da geocaching oynanabilir.

Peki Nasıl oynanır?

Kutu bulmak için: 
Öncelikle şu konuda hemfikir olalım. Geocaching oynamak için koordinatlara ihtiyacımız var. Bu yüzden geocaching.com sitesine bağlanmamız gerekli. E bunu da internete bağlı bir bilgisayarla yapmamız lazım. Demek ki cihazımız olmasa bile bir bilgisayara ve internete ihtiyacımız olmalı :) 

Şimdi kutu bulmak istiyorsanız, geocaching.com sitesine üye olduğunuzu düşünerek bir bölge seçmenizi ve o bölgedeki kutuları incelemenizi istiyorum. 

GPS cihazı olmadan Kutu bulmak için:

-Zorluk derecesi kolay olan kutuları seçin. (geleneksel traditional kutu seçin)
-Oldukça fazla fotoğraf yüklenmiş kutuları seçin. (bu sayede kutu hakkında görsel olarak oldukça bilgi alabilirsiniz.) Kutunun tipi boyutu görüntüsü, nereye saklandığı hakkında bir sürü bilgiyi sadece fotoğraflara bakarak bulabilirsiniz.
-Kutunun saklandığı noktanın haritadaki yeri. (Haritanın çıktısını alın elinizde bir belge olsun) Hatta fotograflardan bazılarını da çıktı olarak yanınıza alabilirsiniz. 
- İpucu da varsa onu da okumanızı öneririm.

GPS cihazı olmadan kutu saklamak için:

Saklanmış kutuları GPS olmadan nasıl bulabileceğiniz hakkında yukarıda bilgi vermiştim. E şimdi saklamak için tüm işlemi tersen yapacağız. 

- Zorluk derecesi kolay olacak geleneksel traditional kutu saklayın.
- Sakladığınız kutunun  fazlaca fotoğrafını çekin, koyduğunuz yerin uzaktan yakından etrafındaki sokağın ağacın bankın fotoğraflarını çekin. (Bu fotoğrafların hepsini kutunun listelenmesi için geocaching.com sitesine yükleyin) 
- Kutunun saklandığı noktanın haritadaki yerini kafanızda oluşturun. Ve google maps ile o noktanın nerede olduğunu yüzde yüz olmasa bile yüzde 95 oranında bulabilirsiniz. 
- Son olarak da ipucunu yazdınız mı? Ne kadar detaylı yazarsanız o kadar açıklayıcı ve kolay olur ama kutuyu GPS cihazı olmadan da saklayabilmenizi sağlar ;)

Gelelim google mapste koordinatları nasıl alacağınıza...
Örnek olarak: Kadıköy altıyol boğanın olduğu noktaya bir kutu koyalım (bu arada bu gerçek gizlenmiş bir kutu değildir sadece örnek olsun diye bilinen bir yer seçtim.) 

- Google maps açıp kadıkoy altıyol boğayı buluyoruz.


- Daha sonra boğa heykelinin olduğu noktayı seçiyoruz.  Tam istediğimiz noktanın üzerinde Sağ klik ile burada ne var tuşuna basıyoruz.


İşte bize google maps koordinatlarımızı veriyor. 
Artık Bu noktaya oyuncuları bu koordinatlar sayesinde getirebiliriz.

Yukarıda verdiğim küçük liste ile fotoğraflar, ipucu, kutunun saklandığı nokta hakkında bilgileri de geocaching.com sitesine bu koordinatla birlikte girdiğimiz zaman... Artık sakladığımız kutu bulunmak üzere oyuncuları bekliyor olacak...

İşte GPS cihazı olmadan da bu oyunu oynayabileceğinizi (hem kutu saklayıp hem de kutu bulabileceğinizi) anlatmış oldum..

UNUTMADAN:

Tabii ki GPS cihazı veya smartphone uygulamaları ile daha fazla kutu bulma şansınız olacaktır. Çünkü oyunculardan çoğu çok fazla ipucu kullanmak ve ipucu vermek istemiyorlar. Çünkü defineyi az ipucu ile bulmak daha heyecanlı ve zevkli oluyor ;) Ama bu oyunu GPS olmadan oynayamazsınız anlamına gelmiyor...

iyi avlanmalar..

Geocaching hakkında diğer yazılar için
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...