OMActivities Etkinlik Takvimi

Etkinliklerinizi gönderin - Yukarıdaki Takvime ekleyelim !

11 Temmuz 2022 Pazartesi

Kanada günlüğü 11 Temmuz 2022 - Internet bağlatmak Servis Sağlayıcılar

 Bugün pazartesi. Zinciri kırmadım ve geç saat olsa bile saat 16:30 gibi denize girdim. (5. gün) Fakat normalden çok daha geç girdiğim için inanılmaz bir şey dikkatimi çekti. Sabah girdiğim saatlerde kumsal çok daha genişti. Bugün öğleden sonra denize girdiğimde kumsal daralmıştı. Tahminen 7-8 metre kumsal karaya doğru küçülmüştü. Yani gel-git sabah ve öğleden sonra arasında aşırı net fark ediliyor. Açıkcası bu kadar farkın 6-7 saat içinde olması beklemediğim bir durumdu. Ayrıca psikolojik olabilir ama öğleden sonra sanki deniz daha bir sıcak geldi bana. Belki de 5. gün olduğu için alışıyorum bilemedim?Bugünün en büyük konusu internet konusunda yaptığım araştırma oldu. Evde kullanılan ev interneti, ev telefonu ve kablo tv paket olarak Bell - Alliant firmasından. Bell bu bölgeye (biz şehrin 60 km dışındayız) ilk internet servisini getiren firma. O zamanlar internet bağlatmak isteyenler otomatik olarak Bell ile anlaşmak zorunda kalmışlar. FAKAT şu anda internet hızını kontrol ettiğimde 1,1 mbps hız gösteriyor. Bu da inanılmaz yavaş bir internet demek. Modemde veya hatta bir problem olabilir mi diye düşündüm fakat internet sitelerine girip adresimi yazdığımda buraya FİBER alt yapının gelmediğini gördüm. Şaşkınım! Yahu Kanada'nın ilk internet servis sağlayıcısı firması fiber altyapısını bu bölgeye getirmemiş. Sandım hiçbir firma buraya fiber getirmemiş. Biraz araştırınca EastLink firmasının fiber altyapısı olduğunu buldum. 

Eşime ve bana mobile cep telefonu hattı, eve fiber internet servisi 170$ + vergi 

3 mobile hat, eve fiber internet, eve sabit telefon servisi için 290$ + vergi istediler.  

(şu anda 1 mobile hat, evdeki fiber olmayan internet, sabit telefon hattına vergi dahil 260$ ödeniyor) 

Tabii yeni hat aldığımızda ilk bağlantı için ek bağlama ücreti de istendiğini unutmamak lazım. Ama şunu net söyleyebilirim. Şu andaki evde kullandığımız internet dil-up zamanındaki internetten daha yavaş olabilir. O derece kötü...


Bugün başka ne oldu? Bell firmasından istediğim yeni modem (dün yeni modem denemek istemiştim hatırlarsanız) o kargoda halen gelmedi. Ama bugün Fedex ile önceden sipariş ettiğim iki adet cep telefonu geldi. İşin açıkcası kargo burada beklediğimden iyi çalışıyor. Ben daha kötü olur diye düşünüyordum ama Fed-ex ve UPS şu ana kadar iyi çalışıyor gibi gözüktü bana... Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...